Preskočiť na hlavný obsah

Ako a prečo som si nainštaloval GSI na môj telefón

 Asi pred rokom som napísal článok o samsungových telefónoch, kde som ich skritizoval za neštandardný prístup flashovania alternatívnych operačných systémov a za nutnosť používať Odinovské .tar súbory. Ale to sa všetko zmenilo. Som starší, múdrejši, a rozumnejší, ako som bol vtedy. Plus pribudlo veľmi veľa návodov a zdrojov, z ktorých sa dá čerpať pre túto tému. Tak sa poďme spolu pozrieť na to, ako som si dal GSI na môj telefón.

Poznámka: GSI je skratka pre Generic System Image (generický obraz operačného systému). Viac si o tomto formáte môžete prečítať tu.

Prečo?

Primárnym dôvodom, prečo som sa rozhodol toto spraviť, je, že na predinštalovanom Androide, ktorý dostanete spolu so zariadením, je príliš veľa softvérového odpadu. Máte tam aplikácie od Samsungu, Googlu a z nejakého dôvodu aj od Microsoftu a Mety. Pri Samsungu je logické, prečo tam chcú mať svoje aplikácie. Pri Googli taktiež, plus je to aj tým, že tam máte mobilné služby od Googlu. Ale nechápem, načo sa mi tam mieša Satya Nadella a Bill Gates s jeho OneDrivami, Officami, a iným odpadom od tejto spoločnosti (nedá sa to odinštalovať, len vypnúť) a Zuck s Facebookom. Ale teraz upusťme, prečo toto všetko je tam (nie je to téma na tento článok) a vráťme sa k otázke v podnadpise. Postupom času sa mi telefón spomaľoval, lebo sa mi tam Samsung rozhodol pridať vykradnuté filtre zo Snapchatu, Google zas Gemini, ktoré je na telefóne dobré iba na dve veci: Špehovanie a ,,pomoc" pri určitých typoch prác v škole (asi viete, čo tým myslím); A Microsoft tam zas doinštaloval bez môjho dovolenia horší KDE Connect, ktorý sa nedá odinštalovať. A Meta mi tam z nejakého dôvodu doinštalovala Facebook, ale keďže nie som dôchodca alebo milovník umenia vygenerovaného umelou inteligenciou, tak som si ho odinštaloval. 

Ako?

Poznámka autora: Nepokúšajte sa toto napodobniť doma. Toto tu je len zjednodušená verzia návodu, ktorý sa tomu venuje, a ktorý je na námorné míle konkrétnejší než tento článok.
Veľmi jednoducho alebo zložito, záleží od skúseností a schopnosti nepremeniť si telefón na tehlu. Nebudem to tu celé rozoberať, ale v skratke ide o to, že si odomknete zavádzač, nainštalujete si TWRP, naflashujete si upravené linuxové jadro pre stabilitu a nakoniec si naflashujete GSI obraz na telefón. Znie to síce náročne, ale v skutočnosti to nie je.

Aké GSI som si zvolil a ako sa používa?

Zvolil som si AOSP PHH GSI od GitHubového projektu/osoby PHH. Ide o kompletne čistý Android bez MANGA korporácií (Meta, Amazon, Netflix, Google a Apple), kde máte len kontakty, aplikáciu na telefonovanie a veľmi základný prehliadač plus extra možnosti v nastaveniach. Našťastie existuje ADB, ktoré sa taktiež povoľuje z vývojárskych nastavení, čiže cez to som si nainštaloval obchod s aplikáciami, ktorý sa volá Droid-ify. Je to obchod s aplikáciami s otvoreným softvérom, cez ktorý som si doinštaloval Insular, čo je program, ktorý vám vytvorí pracovný profil, a pomocou ktorého môžete izolovať niektoré aplikácie s podozrivými praktikami, a ktoré majú uzavretý zdrojový kód (Discord, WhatsApp, všetko, čo potrebuje GMS). 

GSI sa používa ako keby ste mali Google Pixel (telefón od Googlu; a áno, viem, ako sa ten telefón používa). Niektoré funkcie sú nedostupné, ako napríklad Gemini, ale existujú aj ich prehliadačové ekvivalenty, ktoré fungujú. 

Záver

Ešte nemôžem povedať, ako to funguje (nainštaloval som to v nedeľu), ale môj telefón je rýchlejší, menej otravný, menej strašidelnejší a menej mi ničí mentálne zdravie takou jednou aplikáciou, ktorú mám v pracovnom profili, a o ktorej som už písal aj článok.

Ak sa vám tento článok páčil, tak tento článok okomentujte (tie komentáre ajtak uvidím, čí sú vhodné alebo nie, ale skôr preferujem vhodné a pozitívne komentáre 😊), zdieľajte ho na Mastodone, Lemmy, Xku, kamarátom, rodine, jednoducho každému, kto sa o takéto veci zaujíma.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Koniec NixOS: Kontroverzie a čo ďalej?

 Kto nebol na internete asi skoro celý mesiac, tak nevie, čo sa deje, ale pre tých, čo to nevedia, tak to priblížim. Dvadsiatého šiestého apríla bol publikovaný  tento blogový článok  od Eelca Dostru, človeka, ktorý napísal svoju diplomovú prácu na Nix, a ktorý kritizuje komunitu, ktorá sa vytvorila okolo Nixu. NixCon + (vložte nejakú zbrojársku spoločnosť sem) = nezáujem Keď sa zistilo, že Anduril, čo je vlastne zbrojárska spoločnosť, bude sponzorovať NixCon, čo je akcia, kde sa stretávajú ľudia, aby mohli odprezentovať svoje projekty, zážitky a skúsenosti s Nixom/s NixOS. A Anduril je zbrojárska firma, ktorá vyrába drony s umelou inteligenciou, ktoré sú nasadené na americko-mexickej hranici na prevenciu migrantov. Prečo je to zlé? Linuxové komunity (a NixOS najviac) sú ľudia, ktorí sú v drvivej väčšine prípadov proti zbrojárskym spoločnostiam. Bohužiaľ, organizátori nestiahli tohoto sponzora z akcie. Nasilu pretlačené ,,vločky˝ Eelco je známy aj svojou netrpezlivos...

Distro review: NixOS

Existujú rôzne linuxové distribúcie. Niektoré sa ľahko menia (čo je za mňa zlá vec), niektoré sa nemenia, niektoré sú určené pre servery atď atď. Ale existuje pre mňa jedna ideálna linuxová distribúcia, ktorá sa volá NixOS. Tak sa poďme na ňu pozrieť. Inštalácia NixOS sa inštaluje pomerne jednoducho. Stiahnete si ISO NixOS, dáte ho na kľúč, reštartujete počítač, vyberiete USB kľúč zo zoznamu diskov a et voilá, nabootovali ste do NixOS. Tento OS sa dá inštalovať dvoma spôsobmi: jednoducho zložito Ja osobne odporúčam tú jednoduchšiu cestu, lebo je prístupnejšia pre masy. Pokročilú inštaláciu si možno prejdeme v ďaľšom článku. Najskôr sa pripojíme k internetu a spustíme inštalátor, ktorý sa volá Calamares. Zvolíme si jazyk, časové pásmo atď. Potom musíme naformátovať disky (dá sa aj dualbootovať), zaškrtnúť políčko, aby sme súhlasili, že chceme používať neslobodný softvér, ako napríklad Steam. Nakoniec si zvolíme prostredie, pričom sú dostupné tieto prostredia: GNOME KDE Xfce Cinnamon MAT...

MatuushOS: Status update

 Kto nevie, tak ja pracujem na vlastnej linuxovej distribúcií, ktorý sa volá MatuushOS. Táto linuxová distribúcia je zaujímavá tým, že väčšina nástrojov je napísaná v Ruste, ale teraz tu nebudem rozoberať technické detaliy mojej distribúcie. Dnes sa ideme pozrieť na to, v akom stave je táto distribúcia. História tejto distribúcie Táto distribúcia začala na začiatku koronavírusového lockdownu (kedy som sa naozaj začal zaujímať o Linux, predtým som ho mal vo VirtualBoxe) ako distribúcia založená na Ubuntu. Vytvoril som ju a nepravidelne som vydával aj ISO obrazy distribúcie. Bola veľmi základná (neskoršie verzie obsahovali aj ,,vyryžovaného" správcu okien i3) a primárne som s ňou experimentoval, napríklad tak, že som sa snažil vymeniť SystemD za OpenRC, čo sa ale nepodarilo. Keď som v deviatom ročníku na základnej škole vedel, že z Monitoru (slovenské zmanipulované celoštátne testovanie, ktoré skoro každý robí zbrklo, aby išiel čo najskôr preč zo školy, a ktoré bežný človek nevie sp...

Programming Language Review: Rust

 Každý, kto programuje, asi v niečom programuje. A teraz nemyslím integrované vývojové prostredie/editor textu. Myslím tým programovací jazyk. Či už je to C, C++, Python, a iné. Ale dnes sa pozrieme na Rust, čím samozrejme nemyslím dediny v Burgenlande/Badensku-Wüttenbergu (mimochodom, v obidvoch dedinách je lunapark), alebo tú hru, ktorá je dosť ťažká. Myslím tým programovací jazyk, ktorý je veľmi bezpečný, spoľahlivý a jeho prekladač/zostavovač je veľmi nápomocný (niekedy). Výhody oproti ostatným jazykom Vidíte ten rozdiel? (zobraté z rewritu MtBuildu do Rustu ) Rust je programovací jazyk, ktorý má asi najlepšie DX (developer experience) zo všetkých jazykov, ktoré existujú a v ktorých som programoval. Buďme si úprimní, koľko z nás už dvakrát uvoľnilo pamäť, alebo napísali ste niečo, čo ste si mysleli, že ste napísali niečo správne, ale prekladač namiesto toho, aby vám povedal, čo ste zle napísali, tak vám vôbec nepomôže. Rust vás ale na takéto chybičky upozorní pri zostavovaní a ...