Každý, kto má svoj blog, používa nejakú platformu na správu obsahu, poprípade generátor statických stránok. Či už to je z ,,manažérov obsahu" WordPress, Ghost alebo aj Blogger, o ktorom budem písať tu, a z generátorov stránok Hugo či Pandoc. Ale každé riešenie má svoje problémy, lebo nič nie je dokonalé. Dnes budem písať o Bloggeri a problémoch, ktoré má. Čo je Blogger? Blogger je platforma, cez ktorú si práve čítate tento článok. Mne umožňuje písať články o veciach, ktoré ma zaujímajú. Zároveň má integrovaný nástroj, ktorý sa volá Google Analytics, ktorý mi umožňuje zisťovať rôzne štatistiky o mojom blogu. Napríklad najviac mojich čitateľov je z Ameriky alebo najviac mojich čitateľov používa nejakú linuxovú distribúciu. Viem toho zistiť oveľa viac, lebo Google o vás vie všetko, dokonca aj s kým ste spali :). Cez Blogger sa dá aj zarábať rovnakým spôsobom, ako sa zarába na YouTube: reklamami cez AdSense. Na mojom blogu ich nemám, lebo viem, aké sú otravné. Plus mám túto aktivitu z...
Existujú rôzne linuxové distribúcie. Niektoré sa ľahko menia (čo je za mňa zlá vec), niektoré sa nemenia, niektoré sú určené pre servery atď atď. Ale existuje pre mňa jedna ideálna linuxová distribúcia, ktorá sa volá NixOS. Tak sa poďme na ňu pozrieť.
Inštalácia
NixOS sa inštaluje pomerne jednoducho. Stiahnete si ISO NixOS, dáte ho na kľúč, reštartujete počítač, vyberiete USB kľúč zo zoznamu diskov a et voilá, nabootovali ste do NixOS. Tento OS sa dá inštalovať dvoma spôsobmi:
- jednoducho
- zložito
Ja osobne odporúčam tú jednoduchšiu cestu, lebo je prístupnejšia pre masy. Pokročilú inštaláciu si možno prejdeme v ďaľšom článku. Najskôr sa pripojíme k internetu a spustíme inštalátor, ktorý sa volá Calamares. Zvolíme si jazyk, časové pásmo atď. Potom musíme naformátovať disky (dá sa aj dualbootovať), zaškrtnúť políčko, aby sme súhlasili, že chceme používať neslobodný softvér, ako napríklad Steam. Nakoniec si zvolíme prostredie, pričom sú dostupné tieto prostredia:
- GNOME
- KDE
- Xfce
- Cinnamon
- MATE
- Budgie
- Enlightement
- LXQt
Konfigurácia
NixOS sa konfiguruje cez jeden konfiguračný súbor, ktorý sa nachádza na
/etc/nixos
. Odporúčam sa pozrieť na oficiálnu dokumentáciu aj na neoficiálnu dokumentáciu, aby ste sa dozvedeli viac o tomto OS a ako ho nakonfigurovať. Je toho veľa, čo sa dá spraviť v NixOS, ako napríklad vločky a správca domovského priečinka. Ale to niekedy nabudúce.Ako vyzerá môj setup?
![]() |
NixOS na mojom notebooku s i3, Polybarom, Alacritty a s Braveom |
Záver
NixOS je najlepšia distribúcia, ktorá je vhodná aj pre technicky nezdatných, ak im počítač spravujete vy, systémoví administrátori, ktorí práve čítate tento článok a ktorí ste ,,ítečkári" pre svojich príbuzných.
Nedá sa pokaziť, je nemenná, čo je pre mňa veľké plus, keďže sa postupne zbavujem zlozvyku, ktorý sa volá ,,distrohopping" a toto mi umožňuje robiť školu, keďže som bol práve prijatý na strednú školu. Zároveň je aj reprodukovateľná, čo mi umožňuje preniesť jednu konfiguráciu z jedného počítača na druhý a to je pre mňa to najlepšie. Jednoducho, NixOS je výborná distribúcia, ktorá stojí za to a ktorú budem určite používať.
Komentáre
Zverejnenie komentára
- Buďte slušní
- Nevhodné komentáre budú vymazané