Preskočiť na hlavný obsah

Distro review: NixOS

Existujú rôzne linuxové distribúcie. Niektoré sa ľahko menia (čo je za mňa zlá vec), niektoré sa nemenia, niektoré sú určené pre servery atď atď. Ale existuje pre mňa jedna ideálna linuxová distribúcia, ktorá sa volá NixOS. Tak sa poďme na ňu pozrieť.

Inštalácia

NixOS sa inštaluje pomerne jednoducho. Stiahnete si ISO NixOS, dáte ho na kľúč, reštartujete počítač, vyberiete USB kľúč zo zoznamu diskov a et voilá, nabootovali ste do NixOS. Tento OS sa dá inštalovať dvoma spôsobmi:
  • jednoducho
  • zložito
Ja osobne odporúčam tú jednoduchšiu cestu, lebo je prístupnejšia pre masy. Pokročilú inštaláciu si možno prejdeme v ďaľšom článku. Najskôr sa pripojíme k internetu a spustíme inštalátor, ktorý sa volá Calamares. Zvolíme si jazyk, časové pásmo atď. Potom musíme naformátovať disky (dá sa aj dualbootovať), zaškrtnúť políčko, aby sme súhlasili, že chceme používať neslobodný softvér, ako napríklad Steam. Nakoniec si zvolíme prostredie, pričom sú dostupné tieto prostredia:
  • GNOME
  • KDE
  • Xfce
  • Cinnamon
  • MATE
  • Budgie
  • Enlightement
  • LXQt
NixOS sa dá používať aj bez grafického používateľského rozhrania. Keď ste si zvolili prostredie alebo ste si vybrali možnosť ,,Bez prostredia", tak skontrolujte výber a stlačte tlačidlo ,,Inštalovať". Počkajte pár minút a reštarujte počítač.

Konfigurácia

NixOS sa konfiguruje cez jeden konfiguračný súbor, ktorý sa nachádza na /etc/nixos. Odporúčam sa pozrieť na oficiálnu dokumentáciu aj na neoficiálnu dokumentáciu, aby ste sa dozvedeli viac o tomto OS a ako ho nakonfigurovať. Je toho veľa, čo sa dá spraviť v NixOS, ako napríklad vločky a správca domovského priečinka. Ale to niekedy nabudúce.

Ako vyzerá môj setup?

NixOS na mojom notebooku s i3, Polybarom, Alacritty a s Braveom

Záver

NixOS je najlepšia distribúcia, ktorá je vhodná aj pre technicky nezdatných, ak im počítač spravujete vy, systémoví administrátori, ktorí práve čítate tento článok a ktorí ste ,,ítečkári" pre svojich príbuzných.
Nedá sa pokaziť, je nemenná, čo je pre mňa veľké plus, keďže sa postupne zbavujem zlozvyku, ktorý sa volá ,,distrohopping" a toto mi umožňuje robiť školu, keďže som bol práve prijatý na strednú školu. Zároveň je aj reprodukovateľná, čo mi umožňuje preniesť jednu konfiguráciu z jedného počítača na druhý a to je pre mňa to najlepšie. Jednoducho, NixOS je výborná distribúcia, ktorá stojí za to a ktorú budem určite používať.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Koniec NixOS: Kontroverzie a čo ďalej?

 Kto nebol na internete asi skoro celý mesiac, tak nevie, čo sa deje, ale pre tých, čo to nevedia, tak to priblížim. Dvadsiatého šiestého apríla bol publikovaný  tento blogový článok  od Eelca Dostru, človeka, ktorý napísal svoju diplomovú prácu na Nix, a ktorý kritizuje komunitu, ktorá sa vytvorila okolo Nixu. NixCon + (vložte nejakú zbrojársku spoločnosť sem) = nezáujem Keď sa zistilo, že Anduril, čo je vlastne zbrojárska spoločnosť, bude sponzorovať NixCon, čo je akcia, kde sa stretávajú ľudia, aby mohli odprezentovať svoje projekty, zážitky a skúsenosti s Nixom/s NixOS. A Anduril je zbrojárska firma, ktorá vyrába drony s umelou inteligenciou, ktoré sú nasadené na americko-mexickej hranici na prevenciu migrantov. Prečo je to zlé? Linuxové komunity (a NixOS najviac) sú ľudia, ktorí sú v drvivej väčšine prípadov proti zbrojárskym spoločnostiam. Bohužiaľ, organizátori nestiahli tohoto sponzora z akcie. Nasilu pretlačené ,,vločky˝ Eelco je známy aj svojou netrpezlivos...

MatuushOS: Status update

 Kto nevie, tak ja pracujem na vlastnej linuxovej distribúcií, ktorý sa volá MatuushOS. Táto linuxová distribúcia je zaujímavá tým, že väčšina nástrojov je napísaná v Ruste, ale teraz tu nebudem rozoberať technické detaliy mojej distribúcie. Dnes sa ideme pozrieť na to, v akom stave je táto distribúcia. História tejto distribúcie Táto distribúcia začala na začiatku koronavírusového lockdownu (kedy som sa naozaj začal zaujímať o Linux, predtým som ho mal vo VirtualBoxe) ako distribúcia založená na Ubuntu. Vytvoril som ju a nepravidelne som vydával aj ISO obrazy distribúcie. Bola veľmi základná (neskoršie verzie obsahovali aj ,,vyryžovaného" správcu okien i3) a primárne som s ňou experimentoval, napríklad tak, že som sa snažil vymeniť SystemD za OpenRC, čo sa ale nepodarilo. Keď som v deviatom ročníku na základnej škole vedel, že z Monitoru (slovenské zmanipulované celoštátne testovanie, ktoré skoro každý robí zbrklo, aby išiel čo najskôr preč zo školy, a ktoré bežný človek nevie sp...

Programming Language Review: Rust

 Každý, kto programuje, asi v niečom programuje. A teraz nemyslím integrované vývojové prostredie/editor textu. Myslím tým programovací jazyk. Či už je to C, C++, Python, a iné. Ale dnes sa pozrieme na Rust, čím samozrejme nemyslím dediny v Burgenlande/Badensku-Wüttenbergu (mimochodom, v obidvoch dedinách je lunapark), alebo tú hru, ktorá je dosť ťažká. Myslím tým programovací jazyk, ktorý je veľmi bezpečný, spoľahlivý a jeho prekladač/zostavovač je veľmi nápomocný (niekedy). Výhody oproti ostatným jazykom Vidíte ten rozdiel? (zobraté z rewritu MtBuildu do Rustu ) Rust je programovací jazyk, ktorý má asi najlepšie DX (developer experience) zo všetkých jazykov, ktoré existujú a v ktorých som programoval. Buďme si úprimní, koľko z nás už dvakrát uvoľnilo pamäť, alebo napísali ste niečo, čo ste si mysleli, že ste napísali niečo správne, ale prekladač namiesto toho, aby vám povedal, čo ste zle napísali, tak vám vôbec nepomôže. Rust vás ale na takéto chybičky upozorní pri zostavovaní a ...

MatuushOS: Status update

 Približne pred mesiacom som zverejnil  tzv. Status update na MatuushOS , v ktorom som zdokumentoval stav tejto linuxovej distribúcie. Vtedy bola vo veľmi počiatočnom štádiu, kedy som mal iba počiatočné veci hotové. Ale teraz to už vyzerá lepšie, takže sa poďme na to pozrieť. Nástroje: už vo veľmi dobrom stave. Od poslednej aktualizácie stavu tejto distribúcie sa ten stav základných nástrojov oveľa zlepšil. Napríklad sa už dajú inštalovať (mountovať v tomto prípade) obrazy, ktoré sa s pomocou inicializačného systému mtinit automaticky pripájajú pri štarte po prečítaní /etc/fstab. Princíp aktualizačných obrazov bol zmietnutý zo stola, keďže nebudeme prekrývať súborové systémy, ktoré sú už aktivne. Namiesto toho sa budú používať obrazy operačných systémov, ktoré sa budú pripájať po reštarte. Zostavovací systém je funkčný, i keď sa mi ho podarilo niekoľkokrát rozbiť. Používa GNU Make a už je šesť vydaní dostupných na GitLabe. Ale teraz migrujem na vlastnoručne vytvorený zostavov...