Každý asi pozná Chromeboky a ChromeOS. To sú tie notebooky alebo tablety, ktoré sú de facto glorifikovaný prehliadač. Ale asi neviete o tom, že môžu byť viac ako glorifikovaný prehliadač. Môžu byť aj ultimátnym vývojovým prostredím so všetkým potrebným (VSCodium, Clang, Rust a iné), ale o tom si povieme niekedy inokedy. Dokonca Chromebooky majú aj Play Store.
Poznámka: Autor testoval tento OS celý mesiac, a všetko, čo tu je napísané, platí aj po mesiaci denného používania.
Inštalácia
ChromeOS Flex sa inštaluje pomerne jednoducho. Jednoducho si stiahnete jeho obraz, otvoríte si Etcher/Rufus/hocičo iné, nahráte ten obraz na USB disk, reštartujete počítač, nabootujete z USB disku, a môžete začať inštalovať. Ale ešte jedna dôležitá poznámka: ChromeOS Vám nedá z nejakého nepochopiteľného dôvodu na výber, kde ho môžete používať. Čiže si zálohujte niekde svoje dáta, napríklad na Proton Drive alebo na Google Drive. Anyway, po inštalácií sa Vás inštalátor pekne poprosí, aby ste si reštartovali počítač a odpojili médium, z ktorého ste nainštalovali ChromeOS Flex. A et voilà, máte nainštalovaný ChromeOS Flex.
Po inštalácií a plocha
Prejdite počiatočným nastavením, nastavte si Google účet, a nastavte si tmavý režim, ak si vážite svoje oči. Po úvodnom nastavení by sa Vám mali preniesť všetky súbory a by Vás mal vyhodiť na veľmi minimalisticky vyzerajúcu plochu
Na spodku je tzv. polička, kde je spúšťač aplikácií, pripnuté ikony, pripnuté súbory, manažment telefónu, cez ktorý si viete zapnúť hotspot, stíšiť si telefón, a ovládací panel podobný tomu, ktorý je vo Windows 11. Všetko trvá veľmi krátko, keďže všetko podstatné sa robí na pozadí.
Podpora aplikácií
Na ChromeOS Flex sú predvolené webové aplikácie, ale viete si tam zapnúť aj linuxové prostredie a používať tam aj iné než webové aplikácie, napríklad LibreOffice alebo Lollypop, čo je prehrávač hudby, čo vyzerá ako iTunes. Ale aj tých webových aplikácií je veľa. Napríklad Instagram, Reddit, YouTube, ale aj Blogger.
Súkromie
Keďže ChromeOS Flex je od Googlu, tak tu nastáva otázka súkromia. Normálne by som toto neriešil, ale túto to musím riešiť, lebo je to podstatné. Pri úvodnom prihlásení nemáte na výber, či sa chcete alebo nechcete prihlásiť do Google účtu. Bez neho môžete tak maximálne prehliadať v hosťovskom móde. Samozrejme, keď sa prihlásite s Google účtom, tak Vás Google bude sledovať cez webkameru🙂. Ale dá sa odpojiť aj Google účet, ale aj história a iné.
Záver
ChromeOS Flex je zaujímavá linuxová distribúcia, ktorá je oveľa bezpečnejšia, než hocičo iné. Samozrejme, že vyvoláva obavy, lebo je od Googlu. Ale treba si uvedomiť, že Google robí aj niečo dobré. Pokiaľ chcete ChromeOS Flex, ale bez Googlu a s Play Storom, tak vysoko odporúčam FydeOS Síce je stále založená na Chromiu 114, ale bežný používateľ si to nevšimne.
Komentáre
Zverejnenie komentára
- Buďte slušní
- Nevhodné komentáre budú vymazané